Co wpisać w CV, gdy staramy się o pierwszą pracę w życiu?

Robiąc porządki w folderach na swoim komputerze znalazłam swoje CV, które wysłałam, kilka lat temu, gdy starałam się o swoją pierwszą pracę w życiu. Nie mam pojęcia czemu ją dostałam, bo było ono straszne ;) Gdyby tak wyglądało moje CV w chwili obecnej, to chyba spaliłabym się ze wstydu (pewnie jak za parę lat spojrzę na którąś z moich aktualnych wersji CV, to też uznam, że było słabe, mimo że za każdym razem tworząc CV staram się, żeby było jak najlepsze). No ale z drugiej strony, to miała być pierwsza praca w życiu, więc nie miałam zbyt dużo do wpisania.

CV bez doświadczenia

Co napisać w pierwszym CV w życiu?

Żeby dostać pracę potrzebne jest doświadczenie, a żeby zdobyć doświadczenie potrzebna jest praca. Błędne koło? Jak z niego wyjść? Czym zrekompensować brak doświadczenia?

1. Wykształcenie - wypełnianie luki wpisując historię swojej edukacji po podstawówkę nie jest dobrym pomysłem, ale jak najbardziej trzeba wpisać uczelnię, kierunek studiów, specjalizację, można także technikum, jeśli jest związane z tym co chcielibyśmy robić w pracy, liceum już nie jest konieczne, chyba że jesteśmy jeszcze na tym etapie edukacji.

2. Znajomość języków obcych - warto jest określić na jakim poziomie znajomości języka jesteśmy - podstawowy/komunikatywny/średniozaawansowany/biegły w mowie i piśmie lub przy pomocy oznaczeń przyjętych przez Radę Europę (A1, A2 itd.)

3. Kursy, szkolenia - może kursu operatora koparki nie jest szczególnie dobrą opcją do wpisania w CV, w którym staramy się o pracę za biurkiem, ale już kurs Excela online, w czasie, którego nauczyliśmy się makr i podstaw VBA jak najbardziej. Najlepiej, jeśli szkolenia, które ukończyliśmy dały nam certyfikat.

4. Znajomość programów komputerowych - warto wpisać nie tylko Worda, Excela i PowerPointa, ale jeśli potrafimy obsługiwać bardziej specjalistyczne oprogramowanie np. AutoCAD, to na pewno będzie to coś co nas wyróżnia. Lepiej jednak nie wpisywać biegłej obsługi Painta ;)

5. Umiejętność posługiwania się jakąś techniką - jeśli mieliśmy do czynienia z obsługą i analizą wyników z chromatografu gazowego albo pół semestru zajęć z drukarką 3D można o tym wspomnieć, zwłaszcza jeśli miałoby się to przydać w pracy

6. Kompetencje miękkie - umiejętność organizacji pracy, pracy w grupie itd., oczywiście pod warunkiem, że takie kompetencje faktycznie posiadamy i z całej reszty naszego CV bije, że tak faktycznie jest.

7. Wolontariat, organizacje studenckie, pozarządowe - o tym, co może nam dać działalność w organizacjach studenckich i kołach naukowych pisałam już TUTAJ. Warto wyszczególnić, czym konkretnie się zajmowaliśmy. Wpisując tego typu aktywności udowadniamy, że faktycznie potrafimy pracować w grupie i organizować swój czas, bo jednocześnie chodziliśmy do szkoły, uczyliśmy się gry na skrzypcach i pomagaliśmy w schronisku dla kotów.

8. Prowadzenie bloga, strony internetowej lub Fanpage'a - oczywiście, jeśli bloga nie rzuciliśmy po dwóch dniach, a na Fanpage'u nie zamieszczaliśmy wulgarnych memów, to możemy pokazać w ten sposób, że jesteśmy systematyczni, potrafimy poprawnie i ciekawie pisać oraz komunikować się z ludźmi.

9. Zainteresowania - jeśli mamy wpisać ogólnie filmy, muzykę i sport, to nie ma to większego sensu, ale jeśli od 5 lat trenujemy taniec irlandzki, albo wczesnego dzieciństwa uczymy się gry na flecie, to jak najbardziej powinniśmy to wykorzystać.

10. Podsumowanie - napiszmy krótko, kim jesteśmy, czym się zajmujemy, co chcemy osiągnąć, określmy swój cel zawodowy. Można powiedzieć, to taki bardzo skrócony list motywacyjny.

Mimo braku doświadczenia ściśle zawodowego, puste miejsca można zapełnić na wiele innych sposobów. Trzeba jednak, w pierwszej kolejności zainwestować trochę swojego czasu i zdobyć jakieś umiejętności. Poza tym, należy dobrze wczytać się w ofertę pracy i w miarę naszych umiejętności, dopasować do niej swoje CV.
Powodzenia w pisaniu :)

Komentarze